'Barış yürüyüşçüleri'ne 'örgüt adına faaliyet' suçlaması

14:05

JINHA

AMED - Diyarbakır'da polis saldırısı ile gözaltına alınan 'Barışa Yürüyorum İnisiyatifi' üyeleri hala gözaltında. "Örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına faaliyette bulunmak"la suçlanan barış savunucularının yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Bodrum'da bir grup kadın tarafından Kürdistan'daki şehir ablukalarına ve insan ölümlerine karşı başlatılan ve Türkiye'nin birçok ilinden barışseverlerin katılım ile 27 Aralık'ta yola çıkan Barışa Yürüyorum İnisiyatifi 31 Aralık'ta Diyarbakır'a ulaşmıştı. İnisiyatif üyelerinin katılımı ile abluka altındaki Sur'a yapılmak istenen yürüyüşe polis saldırmış ve 4 kişi yaralanmış 24 kişi ise gözaltına alınmıştı.

Aralarında Barışa Yürüyorum İnisiyatifi üyeleri Pınar Ercan, Pınar Öğrenci, Arzu Erdemir, Atalay Yeni, Aziz Kılınç ve Kurdsat kameramanı gazeteci Baran Ok'unda bulunduğu 24 kişi hala İl Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor. Avukatlar gözaltına alınanların "Örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına faaliyette bulunmak" iddiasıyla suçlandıklarını söyledi.

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eşbaşkanı Gülşen Özbek, "Suçlamalar, 'örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına faaliyette bulunmak ki KCK, PKK adına faaliyette bulunmak deniyor. Bir de 2911 sayılı 'gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek'ten suçlanıyorlar. 24 kişi hakkında gözaltı süreci devam ediyor. Muhtemelen yarın adliyeye sevk edilmelerini bekliyoruz. Bugün gözaltı süresi uzatıldı. Muhtemelen 48 saatlik gözaltı süreleri dolduğunda yarın savcılığa sevk edilecekler" dedi.

(fk)