Çorum katliamının belgeseli “Kabuk” tanıklarıyla buluştu

14:53

JINHA

ÇORUM - Hafıza Kaydı ekibinin hazırladığı, Çorum katliamını tanıklıklarıyla konu alan “Kabuk: Çorum 1980” belgeseli Çorum’da gösterildi. Tanıkların katıldığı gösterimde, geçişle hesaplaşma ve yüzleşmenin önemine vurgu yapılarak, unutmamanın; bağlantıları hatırlamakla ve bugünle bağ kurmakla mümkün olabileceğine dikkat çekildi.

Toplumsal bellek, geçmişle hesaplaşma, tarihle yüzleşme, toplumsal diyalog, uzlaşma, iyileşme ve barış konusunda adım atmak isteyen insanlar tarafından açık platform olarak oluşturulan Hafıza Kaydı, ortak hikayeleri paylaşmaya devam ediyor. Ele aldığı olayları hikayesi, bağlantılı olayları, tanıklıkları, medya okuması ve referanslarıyla takvim yaprağında incelerken, bir yandan da fotoğraf, video, afiş, pankart ve online içerik gibi içeriklerle de bilgiyi destekleyen Hafıza Kaydı, böylece bütün bir resimle yüzleşmenin sağlanmasını amaçlıyor.

Çorum dosyası: Barikatın ardı direniş, önü katliam

Ortak hikâyeleri herkesle paylaşmaya çalışan Hafıza Kaydı, 29 Mayıs’taki takvim yaprağında ise Çorum katliamını işledi. “Barikatın ardı direniş, önü katliam” diyen Hafıza Kaydı, bu dosyanın bir parçası olarak da belgesel çekti. Katliamın mağdurlarıyla görüşen ekip, belgeselde tanıklıklara yer vererek Maraş’tan Çorum’a öncesini ve sonrasını, olayın yaşandığı tarihi, barikatlar, hukuki süreci ve Madımak’ı ilk ağızdan dinledi. Ankara’daki ilk gösterimi ODTÜ’de Ortak Yaşam Günleri’nde olan “Kabuk: Çorum 1980” belgeselinin ikinci gösterimi de Çorum’da gerçekleştirildi. Çorum Belediyesi Turgut Özal Konferans Salonu’nda yapılan gösterimde Çorum katliamının tanıkları bir araya geldi. 40 dakikalık gösterimin ardından Hafıza Kaydı ekibinin Kabuk filminin oluşumu, çekimleri ve katliamın izlerine dair söyleşisi gerçekleşti.

Bugünün hendekleri Çorum’un barikatları

Belgeselde görüşülen bir tanık, “’Çorum’da suçlu kim’ diye sorulursa herkes ayağa kalkmalı” derken, bir diğer tanıksa geçmişle yüzleşilmediğini, özür dilenmediğini ve yaraların kabuk bağladığını belirtiyor. Belgeseldeki bir başka tanığın, o günlerde Milönü semtinde yaptıkları barikatlar için kurduğu, “Barikatlar olduğu için Çorum'da bir Maraş yaşanmadı” sözü ise, izleyenlere 36 yıl sonra yurdun tüm sokaklarında kurulan hendekleri hatırlatıyor. Unutmamanın; bağlantıları hatırlamakla ve bugünle bağ kurmakla mümkün olabileceğini işaret ediyor.

İnkârlarla, ihmâllerle yüzleşmek isteyenlere çağrı

Hafıza Kaydı ekibi, toplumsal bellek, yüzleşme, geçmişle hesaplaşma,iyileşme için sessiz kalmak ya da görmezden gelmek istemeyenlere ise, “Toplumsal barış ihtimalini zayıflatan vicdan yükleriyle, inkârla, ihmâlle yüzleşmeye var mısınız?” diyor. Ekip, “Ben ne yapabilirim?” diyenler için birlikte çalışma, kolektif üretme ve bilgi aktivizmi çağrısı yapıyor.

Çorum katliamına dair dosya Hafıza Kaydı’nın web sayfasında yer alıyor: http://www.hafizakaydi.org/29mayis-4temmuz/corum/hikaye

(sy/fk)