Zehra Doğan gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklandı

19:19

JINHA

MÊRDÎN - Nusaybin'de aylarca abluka altından gazetecilik yapan editörümüz Zehra Doğan, gazetecilik faaliyetleri, gizli tanık ifadeleri esas alınarak, "Örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklandı.

Mardin'de önceki gün gözaltına alınan Jin Haber Ajansı (JINHA) editörü Zehra Doğan, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkartıldığı adliyede çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Zehra, Nusaybin'de görev yapan DİHA muhabiri Bilal Güldem ile birlikte çalıştığını söyleyen tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklandı. Tanık ifadelerinde, "Cejno olarak bildiğim adının Bilal Güldem olduğunu sizlerden öğrendiğim şahsın yanındaki kısa boylu, burnunda hızma olan bir bayan olarak bahsettiğim şahıstır. Bu şahsın açık kimliğinin Zehra Doğan olduğunu burada sizlerden öğrendim. Şahsın ismini bilmiyorum gazetecidir" yer alan ifadeler Zehra'nın tutuklanması için gerekçe olarak gösterildi. Kader Akkuş, Abdulkadir Baybars, Melis Teksan, Jiyan Ay, Müşerref Sakın, Ali Haydar Ildız, Selahattin Akkuş, İbrahim Toktaş ve Bahattin İlhan isimli şahıslar tanık olarak hemen hemen birbirine benzer ifadeler vermiş.

Zehra ise, savunmasında gazeteci olduğunu ve hakkındaki suçlamaların hepsinin gazetecilik faaliyeti olduğunu belirterek, Türkiye Gazeteciler Sendikası'na üye olduğunu ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan sorulması durumunda gazeteci olarak görülmesinin anlaşılacağını ifade etti. Bilal Güldem ile birlikte çalıştığına dair yöneltilen suçlamalara ise, Bilal'in de benzer tanık ifadeleri ile tutuklanıp serbest bırakıldığını hatırlatan Zehra, bu tanık ifadelerinin kendisinin tutuklanması için suç sayılamayacağını ifade etti. Zehra, ayrıca hakkında beyanda bulunan tanıkları tanımadığını ve tanıkların kendisini fotoğraflardan teşhis ettiğini bu nedenle suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi.

Mahkemede konuşan avukatlar da sosyal medya paylaşımlarının örgütü destekler nitelikte görülemeyeceğini ve gazetecilik faaliyetlerinin de suç sayılamayacağını dile getirdi. Zehra'nın gazeteci olduğunu dile getiren avukatlar, Zehra'nın kamuoyu tarafından tanındığını ve tanıkların da beyanlarında Zehra'nın adını dahi bilmediklerini söyleyerek, serbest bırakıldığını söyledi.

Mahkeme ise, tanık beyanlarını esas alarak Zehra'nın kaçma şüphesinin bulunduğu gerekçesiyle "Örgüte üye olmak" iddiasıyla tutukladı. Zehra, Mardin E Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan'ın danışmanı Mazlum Kavak ise, yine yürüttüğü danışmanlık görevi nedeniyle verilen tanık ifadeleri ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, "Adli kontrol" uygulamasıyla serbest bırakıldı.

(ekip/dm/mg)